Haluksur Milliyet

Sur, “Türk halkı, konut alımında öz kaynaklarına, aile servetine, düğünde takılan altınlarına varıncaya kadar tüm imkânlarını seferber ediyor. Babadan, deden kalma bağ bahçe varsa onu satıyor ancak son noktada banka kredisine başvuruyor” dedi.

Faizde psikolojik sınır 1.2

Türkiye’de konut kredisinde yeniden yapılandırmanın da önünün açık olduğunu hatırlatan Sur, bugün itibarıyla sektörde hiçbir risk görülmediğini bildirdi.

Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarının halen gelişmiş batı piyasalarına oranla düşük olduğuna işaret eden Sur, “Ancak bu bir günde kapanacak fark değil, büyümeye paralel olarak Türkiye ekonomisi cazibe, çekim merkezi olana kadar sürecek. Özellikle dış yatırımcının ilgi odağı haline döndüğünde göreceğiz ki rakamlar daha da yukarı doğru gidecek” diye konuştu.

Faiz oranında psikolojik sınırın 1.2 olabileceğini anlatan Sur, “1.2’ye kadar çok fazla sıkıntı olacağını zannetmiyorum. 1.2’den sonra da aylık bazda faiz oranları Mortgage veya konut sektörü açısından çok büyük risk doğurmaz. Ancak insanlar ‘Acaba ne oluyor, ekonomide duraklama mı başlıyor’ ya da ‘Kriz kapıyı mı çalıyor’ noktasında tedirgin olacağından belki bir miktar etkilenebilirler” dedi.