Türkiye'nin AVM tutkusu sürüyor!

Mall Report Dergisi

Gayrimenkul ve AVM' lerle ilgili gelişmeleri 28 Şubat 2013 tarihli Radikal Gazetesi'ndeki köşesine taşıyan yazar Jale Özgentürk Konuyla ilgili olarak yazısında; "Türkiye'nin on yıllık ekonomik gelişme sürecine damga vuran en önemli sektör hiç kuşkusuz gayrimenkul. Sadece konut yatırımları değil beraberinde alışveriş merkezi furyası da bu dönemin belirgin özelliklerinden. Türkiye siyasi tarihinin en ilginç protestosu 'Gezi'nin bile nedeni Taksim'in göbeğine ağaçları yok ederek kurulacak AVM projesi oldu" diyor.

Özgentürk, " Bir süredir yeni AVM projeleri pek gündeme gelmez oldu" diye yazarken şöyle devam ediyor;

"İstanbul'da en son açılan AVM Zorlu Center oldu. Projeler azalmış gibi görünse de gerçek öyle değil. Biten ya da devam eden projelerin rakamları AVM tutkusunun hâlâ hızla devam ettiğini gösteriyor. Cushman & Wakefield küresel bir gayrimenkul hizmet şirketi. 2013 ikinci çeyreğine ilişkin Avrupa Alışveriş Merkezleri Gelişme Raporu'nu yeni yayımladı.

Ancak hem araştırmayı hem de Türkiye AVM pazarını değerlendiren Cushman & Wakefield Türkiye Genel Müdürü Toğrul Gönden' in önemli uyarıları var. Gönden, potansiyel görünse de artık alışveriş merkezlerinin birbirine benzer hale geldiğini söylüyor.

Gönden, şu sorulara da yanıt aranması gerektiğini söylüyor: "AVM' lerin karşı karşıya olduğu yeni realitenin neden olduğu ve üzerinde düşünülmesi gereken sorular hâlâ ortada. Mesela, internet üzerinden satın alınmış ve AVM içindeki mağazadan teslim alınmış ürünler ciro kirasına nasıl yansıtılmalı? Sabit kira, kriz ve doygunlaşma gerçekleri karşısında ne kadar gerçekçi? Kira bedeli, AVM' nin ziyaretçi sayısına endekslenebilir mi?"

Gönden bu soruların yanıtlarını bulduğu yeni nesil AVM' lerin artık tartışılması gerektiğini vurgularken "Yalnız, kaç AVM' nin yeniliklere ayak uydurabileceğini şimdiden kestirmek zor" diyor.

En son açılan Zorlu AVM' yi önceki akşam gezdim. Benzerlerine göre hiçbir fark göremedim. Aynı markalar, benzer restoranlar!

Gerçekten artık yeni şeyler söylemek lazım! Yoksa kıt olan kaynakları toprağa gömmekten başka bir iş yapılmış olmaz!"

Haber Küpürünün Detayları İçin Tıklayınız (Radikal Gazetesi)

Haber Küpürünün Detayları İçin Tıklayınız (Mall Report Dergisi)