EN CAZİP ÜLKELER

Ekonomist Dergisi

Peki yurtdışına açılan şirketler hangi pazarları tercih ediyor? Perakende şirketleri Avrupa gibi geleneksel pazarların dışında kültürel ve fiziksel olarak yakınlığı olan Irak, Suudi Arabistan, Kazakistan. İran gibi ülkelerin yanı sıra potansiyeliyle dikkat çeken Rusya ve Uzakdoğu'da büyümeyi tercih ediyor.

Her ülke farklı özellikleriyle şirketleri cezbediyor. Rusya, kalabalık ve tüketime yatkın nüfusuyla pek çok şirketi kendine çekiyor. Suudi Arabistan, Kuzey Irak ve Azerbaycan ise henüz çok fazla yabancı markanın bulunmadığı pazarlar olduğu için ilgi görüyor. Bu nedenle yeni markaların her zaman ilgi gördüğünü söyleyen gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield Türkiye Genel Müdürü Toğrul Gönden "Aynı zamanda bu pazarların her biri büyümekte ve zaman içerisinde daha organize perakende pazarlarına sahip oluyorlar. Bu özellikle Kuzey Irak için geçerli" diyor.

Körfez ise turizm potansiyeli ve zengin nüfusuyla ciddi bir cazibe merkezi haline geliyor. Ayrıca son dönemde bölgede yapılan büyük gayrimenkul ve AVM yatırımlar pazarın büyümesinde en önemli etken.

Haber Küpürünün Detayları İçin Tıklayınız