YÜZÜNÜ TÜRKİYE'YE ÇEVİRDİ

Gayrimenkul Türkiye Dergisi

Raporun sunumundan sonra, Extansa İstanbul Genel Müdürü Özlem Gökçe moderatörlüğünde, "Küresel Ekonomik Gelişmeler Sonrası Türkiye Gayrimenkul Piyasası'' başlıklı panel gerçekleşti. Aereal Bank Türkiye Genel Müdürü Şenay Azak Matt, Cushman & Wakefield Yatırım ve Sermaye Piyasaları Direktörü Didem Erendil Tüzer, Rönesans Gayrimenkul Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Işıl Dinçer ve Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı'dan oluşan panelistler, dünyadaki gelişmeler ışığında Türkiye'nin güncel durumunu tartıştılar.

Didem Erendil Tüzer, Ortadoğulu yatırımcıların ardından küresel emeklilik fonlarının da yüzünü Türkiye'ye çevirdiğini söyledi. Türkiye gayrimenkul yatırım piyasasındaki son 10 yıllık Avrupalı yatırımcı hakimiyetinin giderek çeşitlendiğini belirten Tüzer, Ortadoğulu yatırımcının ilgisini, Azerbaycan ve Rusya'nın takip ettiğini ve son olarak Singapur ve Çin başta olmak üzere Asya-Pasifik Bölgesindeki devlet fonlarının Türkiye ile ilgilenmeye başladığını vurguladı. Tüzer, "GİC'nin Türkiye'ye Rönesans ortaklığı ile girişi bölge yatırımcıları için önemli bir endikasyon teşkil etti. Bunların yanı sıra özellikle 2013 yılında ikinci kredi notu artışını takiben küresel emeklilik fonlarının Türkiye pazarını incelemeye aldıklarını görüyoruz. Kuzey Amerika ve Kanada fonları kendi bölgelerinde yatırımların doyuma ulaşması ile Türkiye'yi de içine alan Avrupa bölgesi içerisinde yatırımlarını artırmaya başladı. Bu fonların yakın gelecekte Türkiye için önemli sermaye alternatifleri olacaklarını düşünüyorum" diyerek değerlendirmelerini sundu.

 "Yabancı yatırımcı Türkiye'de ofis bulamadığı için AVM'ye yatırım yapıyor"

Mayıs itibariyle FED'in tahvil alımlarını düşürmesi, son aylarda devam eden politik süreç ve de yaklaşan yerel seçimlerin yarattığı belirsizliğin piyasayı incelemeye alan yabancı yatırımcıları beklemeye zorladığını vurgulayan Tüzer, Kuzey Amerika ve Kanada bölgesinden emeklilik fonları bu dönemde yatırım kararlarını yavaşlattıklarını duyurdu. Tüzer, ofis piyasasının 2013 yılında hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların en aktif yatırım yaptıkları sektörlerden birisi olduğunun altını çizerek "İstanbul'un jeopolitik konumu, önemli global şehirlere yakınlığı, ekonomik gücü ve büyüme potansiyeli sayesinde yabancı yatırımcıların 2014 yılında da ofis pazarına ilgisi büyük olacaktır." dedi ve konuşmasının sonunda ofisin yanı sıra öğrenci yurtları, yaşlı bakım merkezleri ve kamu-özel işbirlikleri ile devam eden sağlık projeleri gibi alternatif yatırımlara da yabancı ilgisinin arttığını duyurdu.

Haber Küpürünün Detayları İçin Tıklayınız