YARATICI OFİSLER HAYAL EDİYORLAR

Capital Dergisi 

SOSYAL ALANLAR ŞART

Y kuşağı çalıştıkları kurumların şirket değer ve kültürünün çalışma ortamına daha belirgin bir şekilde yansımasını bekliyor. Genç, dinamik, yaratıcı bir ofis ortamı hayal ediyorlar. Spor alanları, oyun odaları, ofis içi küçük mutfak, bar, bistro veya kafe gibi sosyalleşme alanları bekliyorlar. Takım çalışması ve kurum içi iletişime katkısı olan ve sosyalleşme imkanları sağlayan farklı alan seçenekleri sunulmasını istiyorlar.

Şeffaf, rahat ortam ofis kadar ofis mobilyalarının rahatlığına ve kendilerini ifade etmelerine yardımcı olup olmayacağına da dikkat eden Y kuşağı, ofis dizaynının sosyal etkileşimi tetiklemesini önemsiyor. Günümüzde sadece takım çalışması değil rekabet de önemli. Bu nedenle özellikle Y kuşağı çalışma performanslarının ve şirkete katkılarının şeffaf bir çalışma ortamında daha da artacağını düşünüyor.

YENİ BAKIŞ AÇISI KATIYORLAR

İşte bu farklılıkları, özellikle iş ve özel hayatları arasındaki denge isteği bu kuşağın iş yapış modellerini ve dolayısıyla çalışma ortamlarına bakışlarını da değiştiriyor. Böylece iş yaşamının her noktası gibi ofislerde Y kuşağı ile köklü değişikliğe uğruyor.

Bu değişim öncelikle gelişmiş ülkelerde ve global şirketlerde kendini gösteriyor. Zaten gayrimenkul hizmetleri şirketi Cushman & Wakefield'in yönetici ortağı Tuğra Gönden de, "Son dönemde dünya genelindeki en iyi kurum ve organizasyonların çalışma yeri ve lokasyon stratejilerini, Y kuşağının beklentilerine göre tasarladıklarını görüyoruz" şeklinde bir yorumda bulunuyor.

Yeni neslin ofis denince baktığı 2 değer söz konusu: Y kuşağı işyerinin lokasyonuna ve çalışma ortamına özel önem atfediyor. Tuğra Gönden, "Son dönemde dünya genelinde kurumlar çalışma alanı stratejilerim, şirketin değer ve kültürünü çalıştıkları fiziksel ortama entegre ediyor. Ofislerini, çalışanların bireysel ve takım olarak üretken, yaratıcı ve inovatif olmalarını sağlayacak şekilde kurguluyorlar" diye konuşuyor.

Yalnız bu noktada son 10 yılda giderek yaygınlaşan açık ofisler de sorgulanıyor. Açık ofisler gürültü, dikkat bozukluğu ve çalışanlara özel alanların olmaması nedeniyle birtakım kaygılar doğuruyor. Gönden, "Yeni düzende takımların ve bireylerin çalışma şekillen daha iyi anlaşıldıkça iş dünyasındaki liderler, çalışmaların eksiksiz olarak tamamlanabilmesi için daha sessiz ve özel alanların olması gerektiği konusunda birleşiyor" diyor.

Haber Küpürünün Detayları İçin Tıklayınız