TÜRKİYE' NİN GYO' LARI 21.7 Milyar TL'ye ulaştı

Forbes Türkiye

Yerel yatırımcıya küçük meblağlarla büyük projelere ortak olma fırsatı tanıyan, yabancı yatırımcıya ise güven duygusu aşılayan gayrimenkul yatırım ortaklığı rejimi; Türkiye'deki istikrarlı yükselişini sürdürüyor. 2014 sonu itibariyle sektörde faaliyet gösteren 31 adet GYO'nun toplam piyasa değeri, bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında artış göstererek yaklaşık 21,7 milyar TL'ye ulaştı. Elde edilen başarı, finansman odağını Türkiye'ye çevirdi.

Son yıllarda hızla gelişen ve yabancı oyuncuların dahil olmasıyla birlikte daha da hareketlenen Türkiye gayrimenkul sektörü, uluslararası bir yapıya büründü. Farklı finansal enstrümanların devreye girmesi ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Mevzuatı'nda yapılan değişiklikler, hem altyapıyı sağlamlaştırdı hem de yatırıma gözünde sektörü daha da cazip kıldı.

Bugün, gayrimenkul sektörünün baş döndürücü bir ivmeye ulaşmasında en önemli faktör, kuşkusuz kentsel dönüşüm. 20 yıl süreceği tahmin edilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında 6.7 milyon konut yenilenecek. Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield'ın bir süre önce yayınlanan araştırma verilerine göreyse yaklaşık 884 milyar liralık dev bir kaynağa ihtiyaç duyulacak.

Haber Küpürünün Detayları İçin Tıklayınız